Budując dom na terenie Polski, musimy wziąć pod uwagę fakt, że warunki atmosferyczne na obszarze środkowej Europy mają istotny wpływ na wygląd i kondycję użytkowanych przez nas budynków. Estetykę naszego domu mogą popsuć m.in.: porośnięte mikroorganizmami ściany, wyblakłe kolory, uszkodzenia mechaniczne (np. przez grad), pękania tynku na skutek wysokiej amplitudy temperatur.

Wszystkie te zagrożenia są wyzwaniem dla technologów firm produkujących elewacyjne wyprawy tynkarskie.

Również firma KOSBUD postanowiła zmierzyć się z tymi problemami. Wymiernym efektem podjętych przez nią prac są super-odporne wyprawy elewacyjne AKRYLIT I AKRYLIT SL oraz wzmocnione kleje systemowe TERMOLEP.

Te nowej generacji produkty zawierają składniki, które skutecznie przeciwdziałają zagrożeniom środowiska, pozwalają na utrzymanie pięknego wyglądu elewacji przez długie lata i co za tym idzie minimalizują koszty eksploatacji domu. Przedstawiając nasze produkty
i rozwiązania dajemy Państwu możliwość świadomego wyboru.

Zastosowanie MIKi - jako naturalny minerał była już używana w paleolicie, w cywilizacji egipskiej, greckiej, rzymskiej, chińskiej a także cywilizacji Nowego Świata. Jako dodatek do tynków cienkowarstwowych ożywia kolor elewacji, która dodatkowo staje się o 30% bardziej odporna na promienie UV.

elewacja-1.jpg

KOSBUDPROTECT - zastosowanie tej nowatorskiej formuły tworzy na zewnętrznej warstwie elewacji niewidoczną powłokę, która chroni ją przed rozwojem mikroorganizmów takich jak glony, grzyby, algi i porosty. Jest to jeden z najważniejszych dodatków, który powinien być stosowany do tynków w naszej strefie klimatycznej, gdyż dyspersja syntetyczna będąca głównym składnikiem każdego tynku w połączeniu z dobrymi warunkami środowiska sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. To szczególnie istotne na elewacjach, które znajdują się niedaleko akwenów wodnych, gęstego zadrzewienia i miejsc, do których nie dociera słońce i wiatr.

elewacja-2.jpg

MIKROWŁÓKNA - zawarte w zaprawie klejowej TERMOLEP-U tworzą wewnętrzne zbrojenie, które dodatkowo wzmacnia warstwę zbrojącą naszej elewacji. Dzięki temu elewacja staje się bardziej odporna na wszelkie uderzenia mechaniczne. Dodatkową właściwością, którą uzyskuje klej z mikrowłóknami jest zwiększona elastyczność. Amplituda temperatur na elewacji w naszym klimacie może wynosić w ciągu roku nawet 90oC (zimą -30oC, latem południowa ściana rozgrzewa się nawet do 60oC). Taki skok temperatur wymusza na warstwie zbrojącej (siatka z włókna szklanego zatopiona w zaprawie klejowej TERMOLEP-U) wytrzymałość wszystkich naprężeń, którym zostaje poddawana w ciągu całego roku. Kleje wzbogacone o mikrowłókna zdecydowanie lepiej przechodzą wszystkie testy wytrzymałościowe, którym zostają poddane.

elewacja-3.jpg

PLASTOLIT- najnowsze osiągnięcie na rynku dodatków do chemii budowlanej zastosowany w rodzinie tynków ACRYLIT pełni dwie funkcje:

  • wzmacnia wiązania pomiędzy minerałami zawartymi w tynkach, co dodatkowo uodparnia zewnętrzną cześć elewacji na uderzenia oraz wysoką amplitudę temperatur,
  • zwiększa hydrofobowość tynku, dzięki czemu elewacja staje się bardziej odporna na zabrudzenia. Woda w wyniku zwiększonego napięcia powierzchniowego nie rozlewa się po strukturze tylko spływa po niej, jak po "tłustej patelni" zbierając ze sobą drobinki kurzu.

elewacja-4.jpg